Вирощування печериць-гроші на грибах

Вирощування печериць є однією з нескладних, зате прибуткових бізнес ідей. У порівнянні з гливами процес вирощування є складніший однак поласувати цими грибочками охочих все більше. Адже практично на кожному св’ятковому столі ми зустрічаєм їх все частіше і частіше печериці фаршировані, печериці мариновані, різноманітні салати та підливи. Отже попит на них завжди високий. Для початку розглянемо варіант вирощування печериць в домашніх умовах.

 

 

Приготування субстрату
Це найбільш трудомісткий етап у процесі вирощування шампіньйонів. Важливо дотримати суворе виконання інструкцій, оскільки успішне вирощування печериць багато в чому залежить від якості живильного середовища.
Основний компонент субстрату – це компост, який готують з соломи озимого жита або пшениці (20-25%) і кінського гною (75-80%). При відсутності кінського гною можна використовувати коров’ячий, а також пташиний послід, але це трохи знизить врожайність. Готувати субстрат бажано на відкритому повітрі під навісом, що захищає його від дощу і сонця. Однак можна використовувати для цього і приміщення, але воно повинне добре провітрюватися, оскільки при бродінні компонентів у великій кількості виділяється вуглекислий газ, аміак і волога.
Розрахунок компонентів на 100 кг. соломи наступний:
2 кг. гною;
2 кг. суперфосфату;
7-8 кг. гіпсу;
5 кг. крейди.

З внесенням гною і всіх добавок вийде близько 300 кг. субстрату, яких вистачить щоб закласти грибницю площею 2,5 – 3 м2.
Якщо ви будете використовувати пташиний послід, то компоненти і пропорції будуть інші: на 100 кг. соломи слід взяти 100 кг. посліду, 250-300 л. води, гіпс, а замість суперфосфату і крейди додати алебастр.
Спочатку необхідно на добу замочити солому в якому-небудь резервуарі. Потім вологу солому та гній укласти шарами в штабель (3-4 шари і того, і іншого). Крім того, в процесі укладання штабеля кожен шар соломи потрібно додатково зволожити (всього на 100 кг. соломи 300-400 л. води) і поступово додати 0,5 кг. суперфосфату і 2 кг. гною. Потім всю суміш слід ретельно перемішати 4 рази і додати інші компоненти.
Після першого разу додати гіпс, після другого – 1,5 кг. суперфосфату, після третього додати крейду і ще раз перемішати.
Коли всі компоненти будуть змішані, почнеться ферментація (горіння), у результаті чого на третій день температура всередині штабеля підвищиться до 65-70°. Для кращого горіння штабель повинен мати 1,5 м. у висоту і в ширину 1,2 м. Компост буде готовий через 20-22 дні.

Інокуляція субстрату міцелієм печериці
Для того щоб виростити шампіньйони в домашніх умовах, у якості посівного матеріалу підійде тільки якісний, стерильний міцелій (грибниця), вирощений у спеціальних лабораторіях. Промисловість випускає зерновий і компостний міцелій. Зерновий випускається в поліетиленових пакетах, і зберігається до 6 місяців при температурі 0-4°С. На 1 м2 (приблизно 100 кг. субстрату) знадобиться 350-400 г. зернового міцелію.
Компостний міцелій випускається в скляних банках. При 0°С його можна зберігати близько року, а при 18-20 °С – не більше 20 днів. Компостний міцелій менше схильний до зовнішніх негативних впливів, однак, він менш урожайний, ніж зерновий. На 1 м2 площі витрачається близько 500 г. компостного міцелію.
Перед інокуляцією слід провести термообробку або пастеризації субстрату. Правильно приготовлений субстрат повинен злегка пружинити при натисканні рукою. Після пастеризації його охолоджують до 24-25°С і засипають у ящики шаром 25-30 см. Приблизно на 1 м2 корисної площі піде близько 100 кг субстрату.
Спосіб інокуляції дуже простий. Жменя зернового міцелію або компостний міцелій завбільшки з яйце поглиблюють на 4-5 см. для чого кілочком піднімають субстрат. Такі ямки розташовують у шаховому порядку. Відстань між лунками має бути 20-25 см. Зерновий міцелій можна просто розсипати по поверхні і присипати його зверху шаром субстрату (4-5 см.).
У період інкубації вологість повітря в приміщенні повинна бути на рівні 70-95%. Щоб зберегти вологість всередині субстрату, ящики можна накрити мішковиною або газетою, і обережно її обприскувати, так, щоб вода не потрапила в субстрат і грибницю. Також слід контролювати температуру всередині субстрату, оптимальний рівень – 20-27°с. Якщо температура вище або нижче, необхідно відповідно провітрити приміщення, або підняти в ньому температуру.
Через 8-12 днів, коли грибниця розростеться, поверхню субстрату слід засипати покривним грунтом (3-4 см). Склад покривного грунту може бути наступний:
1 частина крейди
9 частин торфу (це найбільш ефективна суміш) або 5 частин торфу
1 частина крейди (вапняку)
4 частини городньої землі.
На 1 м2 площі субстрату знадобиться приблизно 40-50 кг. покривного грунту.
На 3-5 день після того, як був засипаний покривний грунт, у приміщенні необхідно знизити температуру до 12-17°С. Поверхню покривного грунту слід регулярно зволожувати, уникаючи попадання води в субстрат. На цьому етапі слід особливу увагу приділити вентилюванню приміщення. Однак провітрювати приміщення потрібно обережно, без протягів.

Збір врожаю
Виростити шампіньйони в домашніх умовах можна всього за 3-4 місяці, починаючи з приготування компосту і закінчуючи збиранням врожаю. Збирати слід печериці з натягнутою, але ще не прорваною плівочкою, яка з’єднує ніжку і краю капелюшка. В’ялі й перезрілі гриби з коричневими пластинками не варто вживати в їжу, оскільки вони можуть викликати отруєння. Гриби не зрізають, а акуратно викручують, після чого лунки присипають покривної землею і поливають, але не рясно.
Всього плодоношення триває від 8 до 14 тижнів. За цей час може бути до 7 хвиль врожаю. У перерахунку на кілограми з 1 м2 корисної площі збирається від 5 до 12 кг. шампіньйонів. Проміжок між хвилями складає 4-7 днів. Близько 70% усього врожаю можна зібрати з перших 2-3 хвиль.

Давайте порахуєм:
1 кілограм міцелію печериць коштує від 50 до 85 гривень, а один кілограм печериць коштує 35 гривень,  з 1 метру квадратного можна зібрати 10-15 кг. врожаю. Враховуючи те, що з одним кілограмом міцелію можна засіяти площу в 2 метри квадратних то врожай буде приблизно 20 кг., а це 700 гривень. Якщо збільшити маштаби то можна непогано заробити!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *