Дельта Банк чого чекати
Чого чекати від Дельта Банку. Зараз це тема яка цікавить багатьох українців, а ще більше людей, які мають там вклади і які ще з серпня 2014 року не можуть їх отримати.
Коли нарешті можна буде очікувати виплат? Що вирішить НБУ та співвласник Дельта Банку Микола Лагун який зараз практично не виходить з приміщення НБУ.
У вересні Дельта обмежила зняття готівки з карт лімітом у 2500 гривень на добу. Але в касах і банкоматах видавали не більше 500 гривень в одні руки, і то для цього потрібно було писати заяву на ім’я начальника відділення.
Куди ділись гроші? Нагадаю, що власним бізнесом засновник банку та співвласник Микола Лагун почав займатись в 2005 році, придбавши у торгової компанії «Фокстрот» кредитну спілку «Фаворит», яка займалася роздрібним кредитуванням. Мережа «Фаворита» тоді налічувала 450 торгових точок.
У лютому 2006 року Микола Лагун зареєстрував «Дельта Банк» зі статутним капіталом в 60 млн доларів США, орієнтований на роздрібне експрес-кредитування. Уже через рік активи «Дельта Банку» перевищили 1 млрд грн, а через 2 роки «Дельта Банк» зайняв близько чверті сегмента роздрібного кредитування. Новий банк склав серйозну конкуренцію вже існуючим учасникам ринку експрес-кредитування: «ПриватБанку», «Правекс-Банку», Надра Банку, Societe Generale, а також банку «Лідер», який належав московській групі «Ренесанс Капітал» та претендував на той час на лідерство у цьому сегменті.
У 2006 році створює колекторську компанію Credit Collection Group (продав Кірілу Дмітрієву у 2011 році). Того ж року створив страхову компанію «Дельта Життя», як пізніше стала «Дельта Страхування». У жовтні 2006 року купив страхову компанію «Брама Життя».
У 2007 році створив філію свого банку «Дельта Банк Бєларусь» на базі бєларуського банку «Атом-Банк», 100% якого він придбав. Того ж року заснував компанію з керування активами «ККА Дельта-Капітал» та недержавний пенсійний фонд «НПФ Дельта», які поєднав разом із «Дельта Банком» та «Дельта Страхуванням» об’єднав у Фінансову групу Дельта. У вересні 2007 року — продав свою частку у страховій компанії «Брама Життя» Олександру Коваленко.
Того ж року створив девелоперську компанію «Європа», яка почала будувати котеджне містечко «Олімпік-Park» під Києвом з численними порушеннями законодавства станом на 2014 рік містечко недобудоване, тривають судові тяжби. Також заснував мережу іпотечних супермаркетів «Т.О.Ч.К.А», що пізніше припинила існування.
2008 року у розпал світової економічної кризи щоб вистояти продає 49% акцій «Дельта Банку» російському фонду Icon Private Equity! Того ж року створив банк «Банк 3/4», але пізніше продав його ГВД банку Вадиму Іщенко у 2010 році.
З 2008 року Микола Лагун обіймає посаду голови наглядової ради «Дельта Банку». Банк із швидкими темпами зростання привернув увагу іноземних інвесторів, і велика європейська банківська група яка оцінила «Дельта Банк» у сім капіталів, або майже у 800 млн доларів США, однак угода не відбулася.
2009 року створив у В’єтнамі філію свого банку «Дельта Банк В’єтнам». Банк спеціалізувався на споживчих кредитах. У 2010 році Лагун продав його інвесторам з В’єтнаму.
У 2010 році банкір змінив стратегію бізнесу, вирішивши, що «Дельта Банк» має стати універсальним банком. В цьому ж році за підсумками конкурсу було придбано кредитний портфель роздрібних і корпоративних клієнтів ТОВ «Укрпромбанк». Це дозволило «Дельта Банку» швидко увійти в корпоративний сегмент.
У липні 2011 року продав американській інвестиційній компанії Cargill Financial Services International Inc. 30,1088% «Дельта Банку». Наприкінці 2011 року «Дельта Банк» придбав кредитний портфель «УкрСиббанку», номінальною вартістю 4,8 млрд гривень.
2013 року придбав Астра Банк, SwedBank Україна та Кредитпромбанк, які планував об’єднати зі своїм «Дельта банком» до кінця 2013 року.
2014 року придбав Marfin Bank.
Тож в останні роки видно, що Микола Лагун стрімко йшов вгору скуповуючи всі проблемні банки. Завдяки чому в 2014 році Дельта Банк займав четверту сходинку по величині активів. А сам Микола Лагун здобув статки у розмірі 133 мільйони долларів.
Всі проблеми почались через переоцінку власних сил і неадекватне реагування на ситуацію що склалась. Після анексії Криму та війни на сході України, банк втратив приблизно 30% кредитного портфеля, але банк продовжував видавати кредити до моменту, коли стало зрозуміло, що на виплати не лишилось грошей. На даний момент в НБУ сподіваються, що в них вийде «Докапіталізація акціонерами – це було б найкраще для ринку, вкладників та держави», – заявила Гонтарева наприкінці минулого року. Оскільки банк визнано системно важливим, у нього є шанс на підтримку з боку держави. Але націоналізація Дельти – велика проблема для, й без того дефіцитного, держбюджету. За оцінками фінансистів, банк потребує докапіталізації на суму, яку можна порівняти з імовірними виплатами Фонду гарантування вкладів (17 млрд гривень).
Що ж, лишається чекати до чого домовляться акціонери та НБУ….
Залишити відповідь